Mantolama Uygulaması

Mantolama Uygulaması

  • İşe en evvel TIC adı verilen güvenli iskele sistemimizi kurarak başlıyoruz. Bu iskele sistemi binanın hasar görmesini engeller, çalışanı korur, rahat ve temiz çalışmasını sağlar. Diğer iskelelerin üçüncü kişiler için oluşturduğu riskleri ortadan kaldırır.
  • İskele kurulumu tamamlandıktan sonra ısı yalıtımı-mantolama işine başlamadan önce binanın dış cephesi komple revizyondan geçirilir. Dış cephedeki tadilat ve onarımlar bitirilir.
  • Dış cephe revizyonu bittikten sonra taraklama sistemi ile DOW XPS duvara sabitlenir. Burada dikkat çekmemiz gereken husus yapıştırma harcının taraklama sistemi ile tam priz yaparak en küçük bir boşluk bırakmamasını sağlamaktır. Piyasadaki bir çok usta daha kolay ve hızlı olduğu için göbekleme denilen sistemi tercih eder. Bu sistemde yapıştırma harcı izolasyon üzerine öbekler halinde koyarak yapıştırılmaktadır. Bu durumda izolasyon ile duvar arasında boşluklar oluşur, mantolamanın  yalıtım kalitesi ve ömrü azalır.
  • İzolasyon levhasının taraklama sistemi ile yapıştırılmasının ardından 12 cm lik dübeller ile duvara sabitlenmesine sıra gelir. Piyasada 1 M2 izolasyon başına altı adet dübel kullanılmakla beraber daha sağlam olması için biz fazladan dübel ekleyerek yedi-sekiz dübel atıyoruz.
  • Dübel işlemi bittikten sonraki adım da yine izolasyon için hayati öneme sahip bir işleme sıra geliyor. Şöyle ki; İzolasyon malzemesi (fonbord) üzerine file yapıştırılmadan önce yine 3 mm sıva çekiyoruz. Bu işlem çok önemlidir. Piyasada bu işlem şu şekilde yapılıyor. Fileyi direk izolasyon üzerine temas ettirerek üzerinden sıva süremekte ve file altında olması gereken bir sıva katmanın devreden çıkarmaktadır. Bu yüklenici firmaların çok sık başvurdukları bir yöntem olup, malzeme ve zaman bakımından karlılıklarını arttırmalarını sağlamaktadır. Tabii ki sizin dış cephe yalıtımı-mantolamanızın yalıtım kalitesini ve dayanıklılığını düşürme pahasına.
  • File sıva ile yapıştırıldıktan sonra üzerine tekrar sıva çekilir.
  • File üstü sıvası bittikten sonra mineral sıva ile sıvanır ki bu konuda da ustalık çok önemlidir. Hizmetin kalitesinin yanı sıra estetiği de bu aşamada ortaya çıkmaktadır.
  • Mineral sıvama işleminden sonra slikon boya ile ile binaya son hali verilir.  Artık sıcak mutlu ve enerji dostu bir yuvadasınız. Hem kendinizi, hem bütçenizi ve hem de milli sermayeyi koruma altına aldınız.